W Dąbrowie Tarnowskiej oddano hołd Żołnierzom wyklętym – 1 marca 2018

Tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętniono w Dąbrowie Tarnowskiej, podobnie jak w roku 2017, mszą św., apelem pamięci, złożeniem wiązanek i zniczy pod Pomnikiem Poległych w Parku Miejskim. Na uroczystość, zorganizowaną przez Komitet Organizacyjny Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którą prowadziła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej przybył poseł Wiesław Krajewski.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 1 marca, rozpoczęły się w stolicy Powiatu Dąbrowskiego mszą św. w kościele parafialnym pw. MB Szkaplerznej.
Msza św. koncelebrowana została odprawiona w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem Proboszcza naszej parafii ks. Stanisława Cyrana z udziałem ks. dr Jana Bartoszka, dyrektora Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie, który tego wieczoru, w Domu Katechetycznym, zaprezentował wykład pt. „Droga do odzyskania przez naród polski niepodległości – rola Kościoła”.

Pomimo bardzo niskiej temperatury powietrza, pamięć i cześć Żołnierzom Wyklętym złożyły delegacje:

– z posłem na Sejm RP Wiesławem Krajewskim, radni Rady Powiatu Dąbrowskiego; Lesław Wieczorek
i Krzysztof Bryk

–  Samorządu Gminy Dąbrowa Tarnowska z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej Jackiem Saratem, z z-cą Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisławem Ryczkiem i Kierownikiem  Referatu Promocji, Kultury i Informatyzacji Urzędu Miejskiego Krzysztofem Orwatem

–  Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Komendantem Powiatowym Policji nadkom. Mirosławem Strachem, kom. Witoldem Łopatą, Jarosławem Kmieciem oraz Pocztem Sztandarowym

–  Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Komendantem Powiatowym PSP bryg. Krzysztofem Kolarczykiem z prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Dąbrowie Tarnowskiej Ryszardem Pikulem i kpt. Markiem Batorem oraz Pocztem Sztandarowym Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej

– Reprezentacji Kompanii Honorowej ZOSP RP Powiatu Dąbrowskiego

– Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej”

Delegacje Szkół:

 • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej im. T.Kościuszki
 • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej nr 2 im K.K. Baczyńskiego w osobach; Dyrektora Szkoły Roberta Pantery i z-cy Dyrektora szkoły Urszuli Banaś
 • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta w Brniu z Dyrektorem Jarosławem Boryczką
 • Szkoły Podstawowej z klasami Gimnazjalnymi im. majora Henryka Sucharskiego w Gręboszowie,
 • Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej,
 • Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Luszowicach
 • Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelazówce

Obecność pocztów i delegacji gmin powiatu dąbrowskiego świadczy o dojrzałości mieszkańców naszego regionu, którzy oddali należny hołd Żołnierzom walczącym z jarzmem komunizmu, poświęcając wszystko dla przyszłej, wolnej Polski.

Wartę honorową przy Pomniku pełnili uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelazówce należący do drużyny Orląt, którzy przyjechali z dowódcą i opiekunem drużyny chor. ZS Romanem Głowackim.

Asystę podczas uroczystego apelu i pokaz pirotechniczny zapewniła jak co roku Jednostka Strzelecka JS-2083 w Dąbrowie Tarnowskiej im. gen. Mariana Kukiela.

Foto-MULTI PiXEL-Zakład Fotograficzny M.Skrzyniarz

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube