Święto Konstytucji 3 Maja w Dąbrowie Tarnowskiej

Tegoroczna 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak co roku, była obchodzona w Dąbrowie Tarnowskiej z wielkim zaangażowaniem naszych władz samorządowych. Obchody majowego święta narodowego uczcił Wiesław Krajewski poseł na Sejm RP biorąc udział w patriotycznej rocznicy.

 

Tradycyjnie, uroczyste przemówienia, składanie wiązanek i śpiew patriotycznych pieśni przygotowanych przez młodzież szkolną odbywały się pod Pomnikiem Poległych w Miejskim Parku.

Poseł w swoim wystąpieniu podkreślił wagę tego święta narodowego jako ważnego elementu życia społecznego i narodowego. Zaznaczył że obchody i pamięć o Konstytucji 3 Maja umożliwiają identyfikację ze swoim narodem a także poczucie  odrębności i indywidualności w dobie Zjednoczonej Europy i globalizacji.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień 3 Maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku.

Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze komunistyczne aż do roku 1990 kiedy to, 6 kwietnia Sejm ponownie przywrócił to święto.

„ To my Polacy umieliśmy przyjąć taki akt pokazując Europie i światu wzór parlamentaryzmu i wzór budowania nowoczesnego ustroju państwowego, ale także wzór myślenia o realnej sytuacji ojczyzny.” – powiedział o konstytucji 3 Maja prezydent RP Andrzej Duda w swoim wystąpieniu na uroczystościach państwowych w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube