Łowczówek 2016

14971210_1191413267606036_1452309130_n

W niedzielę 6 listopada 2016 roku, poseł Wiesław Krajewski uczestniczył w obchodach Święta Niepodległości Powiatu Tarnowskiego i XVIII Zlocie Niepodległościowym, które odbyły się na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku -Gmina Pleśna.  Wyjątkowym gościem uroczystości był Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

ZDJĘCIA

W tym podniosłym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, kombatanci, reprezentanci Wojska Polskiego, służb mundurowych, kół
i stowarzyszeń oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Pleśna i gmin ościennych.

Po mszy św. polowej sprawowanej w intencji Ojczyzny oraz poległych Legionistów, odbył się apel pamięci.

Upamiętniając cześć i chwałę poległych w bitwie, poseł Wiesław Krajewski złożył okolicznościową wiązankę na grobie Legionistów.

Minister MON w swoim przemówieniu podkreślił wagę i znaczenie bitwy pod Łowczówkiem.
 To tutaj po raz pierwszy zatrzymano ofensywę rosyjską. To od tego momentu Rosjanie musieli zacząć się cofać. To stąd zaczął się ten marsz bojowy, marsz Polski, marsz Legionów do niepodległości mówił podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Bitwa pod Łowczówkiem została stoczona przez I Brygadę Legionistów walczącą po stronie Austro-Węgier z Rosjanami w dniach 22–25 grudnia 1914 roku. W trakcie bitwy zginęło 128 żołnierzy, w tym 38 oficerów, 342 Legionistów zostało rannych, kilkunastu dostało się do niewoli. Polegli znaleźli spoczynek na Cmentarzu Legionistów Polskich Nr 171 w Łowczówku.

O znaczeniu tego boju w historii Polski świadczy umieszczenie nazwy „ŁOWCZÓWEK 24 XII 1914” na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

 

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube